top of page

Сколиоза и бременност

Актуализирано: 13.12.2024 г.

Адолесцентната идиопатична сколиоза е най-разпространената гръбначна деформация, преобладаваща сред момичетата. В нашата практика често се срещаме с притесненията на пациентите и техните родители за отражението на сколиозата върху нормалния начин на живот. Голям аспект от тези притеснения е именно бременността и нейното протичане на фона на изкривяването.



Връзката на сколиозата и бременността се разглежда от десетилетия. Това, което знаем до сега е, че сколиозата не мoже да бъде единствен рисков фактор за усложненията по време на бременност и раждане. Най-често срещана е болката в гърба и кръста при бременни жени с изкривяване, която може да е по-силна, отколкото при другите и е свързана с изнасянето на центъра на тежестта назад и увеличаването на лумбалната лордоза. Честотата на Цезаровото сечение като избор при сколиоза е същата като при всяка друга бременност и няма връзка с деформацията.


 

Що се отнася до развитието на сколиозата, незначителна прогресия (увеличаване на ъгъла) на кривината често се появява по време на бременност. Това обаче не оказва влияние върху качеството на живот. В голяма част, от проследените в проучването пациенти, прогресията не се задържа след раждането и спонтанно се коригира до началните градуси.


Има значение обаче състоянието на гръбначния стълб на пациента и дали сколизата е била лекувана преди забременяването. Стабилността на сколиозата не е свързана с възрастта на пациента. Стабилните (тези, при които не е имало прогресия на кривината през последните години) сколиотични криви не прогресират с бременност при пациенти през второто десетилетие от живота, докато нестабилните сколиози прогресират при пациенти на възраст до 30 години. Прогресията на кривата не е свързана с първоначалната и големина (ъгъл на Кобб).



Възможностите за терапия на сколиозата по време на бремеността са ограничени. Болката обаче може да бъде повлияна. Може също да се подготви майката за по-лесно и безпроблемно раждане, както и за възстановяването след него, чрез прилагенто на подходящи упражнения за подобряване на мобилността на тазобедрените стави и таза.



Шрот методът не се препоръчва при бременост, поради фокусът му върху напрежението на дълбоките мускули на корема, което повишава налягането в коремната кухина. Това, което можем да ви препоръчаме обаче е да стабилизирате гръбначния стълб и кривината преди забременяване ако е възможно. След раждането терапията акцентира върху възстановяването на центъра на тежестта, който е изместен както заради сколиозата, така и заради бремеността и може да се прилага и на раждали жени без сколиоза.


 


В заключение повечето жени със сколиоза могат да имат деца и не са изложени на повишен риск от усложнения, свързани с бременността. Методът за самото раждане също е избор и рядко се налага препоръка за Цезарово сечение поради наличието на изкривяване.





 

Източници:

 


 



94 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Видове сколиоза

コメント


bottom of page